O grze
Słońce, trawa, bystra woda.
Tak się zaczyna keszerska przygoda!
Skoro definitywnie pożegnaliśmy już zimę i możemy szykować się na sezon grillowy, plażowy i urlopowy w jednym, warto podjąć nowe wyzwania i kto wie, może odkryć swoją nową pasję? Jeśli nie boisz się nowości, a aktywność fizyczna i poznawanie nowych miejsc oraz ludzi to Twój żywioł, zdecydowanie powinieneś zostać Geocacherem!
Geocaching – z czym to się je?
Ilu keszerów, tyle definicji samego geocachingu. Dla jednych to szukanie skarbów, dla innych sposób na zwiedzanie i nowoczesna forma turystyki, jednak jedno jest pewne – dla wszystkich poszukiwaczy Geocaching jest świetną zabawą obfitującą w niezapomniane przygody i wyzwania. A wszystko to ujęte jest w formę gry terenowej, przeznaczonej dosłownie dla każdego.
Na pewno zastanawiacie się o co w tym wszystkim chodzi? Ano o nic innego, jak o znalezienie tego, co ktoś inny ukrył! Oczywiście przy pomocy zdobyczy XXI wieku – odbiornika GPS. Wyobraźcie sobie, że codziennie mijacie miejsca, o istnieniu których nie macie pojęcia. Każdemu z nas zdarzyło się przynajmniej raz w życiu mijać tajemniczą, opuszczoną budowlę i zastanawiać się, czym owa budowla była w przeszłości i jaką pełniła funkcję. Na pewno nie raz, będąc w nowym miejscu, miejscowi raczyli Cię opowieściami o lokalnych legendach i historiach. Dziś te legendy i historie są na wyciągnięcie ręki! A to dlatego, że głównym założeniem przy powstawaniu nowych skrytek jest pokazanie i opowiedzenie interesującej historii, przedstawienie życiorysu jakiejś istotnej postaci czy zaprezentowanie ciekawego przyrodniczo miejsca. Żeby to wszystko poznać i zobaczyć wystarczy mieć tylko telefon, Internet i dobre chęci. Zaczynamy!
Podjąłem decyzję – i co teraz?
Jeśli jesteś gotów wejść do świata skrytek, zagadek, legend i tajemnic, nie ma na co czekać. Czas zmaterializować nowe postanowienie i zostać współczesnym poszukiwaczem skarbów. Swoje pierwsze kroki powinieneś skierować na jedną z dwóch stron geocachingowych.
www.geocaching.com – pod tym adresem znajduje się największy zbiór skrytek i poszukiwaczy na świecie. Rejestracja oraz korzystanie jest darmowe, a oferowane konto Premium nie jest potrzebne do tego, by dobrze się bawić. Autor niniejszego tekstu znalazł ponad 600 skrytek, zanim zdecydował się na zakup ulepszonej wersji
www.opencaching.pl – polski odpowiednik geocaching.com. Zasięgiem obejmuje głównie teren Polski z nielicznymi wyjątkami. Jako, że niżej podpisany nie posiada konta na tym portalu, zainteresowanych odsyłam do źródła.
Będąc już zarejestrowanym poszukiwaczem powinieneś uzbroić swój telefon w aplikację, która pomoże Ci szukać skrytek w terenie. Użytkownicy portalu geocaching.com bez problemu znajdą oryginalną, bezpłatną aplikację oferowaną przez administratora strony. Posiadacze telefonów z systemem Android mogą również zaopatrzyć się w aplikację c:geo (bezpłatna), która przez wielu uważana jest za najlepszą aplikację geocachingową. Niestety aplikacja nie jest dostępna na systemy iOS oraz Windows Phone.
Teraz, gdy już jesteś oficjalnym członkiem geoświata czas wyruszyć na łowy! Wybierz na mapie skrytkę która Cię interesuje, sprawdź jaki ma poziom trudności według właściciela (najlepiej zacząć od niskiego poziomu 1-2 gwiazdki) i przeczytaj wpisy poprzednich znalazców, żeby upewnić się, że skrytka jest na swoim miejscu. Jeśli wszystko jest w porządku, pora ruszyć na poszukiwania!
Geocache – czego ja właściwie szukam?
Jednym z pierwszych pytań, jakie przychodzi do głowy początkującego poszukiwacza, kiedy przyjdzie już na miejsce ukrycia skrytki brzmi: Czego ja właściwie szukam? Samo słowo skrytka czy kesz niewiele wnoszą do sprawy, dlatego najlepiej zobaczyć kilka przykładowych skrytek, które rzucą nieco światła na całe zagadnienie i pomogą znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie.
Gratuluję znalezienia pierwszej skrytki! Przecież na pewno Twoja wyprawa zakończyła się sukcesem. Niezależnie od tego jak duża jest skrytka, w każdej znajdziesz papierowy dziennik znalazców zwany logbookiem, do którego powinieneś wpisać swój nick. Zwieńczeniem Twoich starań jest natomiast zalogowanie znalezienia na stronie geocaching.com lub opencaching.pl, Może w trakcie szukania spotkała Cię jakaś przygoda? Może poznałeś odpowiedź na pytanie, które od dawna Cię trapiło?
A może pojemnik jest uszkodzony, albo logbook całkowicie zapełniony? Wirtualny log jest najlepszym miejscem do tego, żeby o tym wszystkim opowiedzieć. I pamiętaj! Właściciele skrytek bardzo często czytają wpisy znalazców i jest im po prostu miło, kiedy ktoś napisze coś więcej niż tylko „dziękuję za kesza”.
Skrytki to nie wszystko!
W świecie keszy istnieje specjalny rodzaj skrytki nazywany „eventem”. Jest to nic innego jak wydarzenie, mające na celu popularyzację zabawy oraz integrację społeczności poszukiwaczy.
Eventy mogą być krótkimi spotkaniami w pubie czy pizzerii, albo dużymi imprezami które przyciągają graczy z całej Polski oraz spoza jej granic. Oczywiście w innych krajach też są organizowane duże eventy, na które ściągają ludzie niemal z całego świata. Jeżeli więc lubisz poznawać nowych ludzi, spędzać czas w towarzystwie i podróżować to bez zbędnej zwłoki wejdź na stronę geocaching.com i sprawdź kiedy odbywa się najbliższy event w Twojej okolicy
Geocaching dla najmłodszych
Jeżeli myślisz, że Geocaching jest tylko dla dorosłych, to jesteś w dużym błędzie. Geocaching to gra zdecydowanie dla każdego, od malca po starca;) Gro poszukiwaczy to całe rodziny z małymi dziećmi na pokładzie oraz młodzież. A czy może być ciekawsza alternatywa dla gier komputerowych i telewizora od pójścia w teren na poszukiwanie przygód i skarbów jednocześnie?
Skoro szukanie ukrytych pojemników potrafi pobudzić wyobraźnię i sprawić wiele radości dorosłemu autorowi niniejszego tekstu, to gwarantuję, że o wiele lepszy efekt przyniesie w kontakcie z nieograniczoną życiowym doświadczeniem dziecięcą wyobraźnią.